350. rocznica konsekracji sanktuarium w Mrzygłodzie

W niedzielę, 22 stycznia Senator Jarosław W. Lasecki wziął udział w uroczystościach rocznicowych upamiętniających konsekrację kościoła parafialnego w dzielnicy Myszkowa - Mrzygłodzie. Uroczystą mszę świętą celebrował z tej okazji były metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak.

Budowę kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mrzygłodzie rozpoczęto prawdopodobnie w roku 1644, a zakończono w roku 1653. Kościół powstał dzięki fundacji Stanisława Warszyckiego - kasztelana krakowskiego i wybitnego, polskiego senatora, którego ogromne dobra rozciągały się od ufortyfikowanej wsi Danków, aż do Zamku Ogrodzieniec. Ufundowany przez niego kościół w Mrzygłodzie w roku 1662 został konsekrowany przez sufragana krakowskiego, bpa Mikołaja Oborskiego.

Mrzygłodzka świątynia stała się popularnym celem pielgrzymek dzięki znajdującemu się w niej cudownemu obrazowi Matki Bożej Różańcowej. W 1986 roku, za sprawą ówczesnego metropolity częstochowskiego, arcybiskupa Stanisława Nowaka, który odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, kościół zyskał status Sanktuarium Maryjnego.

W lipcu 2011 roku abp Nowak poświęcił inny, równie ważny obiekt jakim jest kaplica zamkowa Zamku Bobolice wraz ze znajdującym się w niej obrazem Matki Boskiej. Kaplica razem z Zamkiem Bobolice została odbudowana przez Senatora Laseckiego, który od lat angażuje się w ochronę zabytków regionu.

(fot.: myszkow.naszemiasto.pl)