Dożynki Jasnogórskie

Tysiące rolników z całej Polski zgromadziło się w Częstochowie, by u stóp Jasnej Góry podziękować za tegoroczne plony. Rolnikom podziękował Prezydent RP Bronisław Komorowski, który wygłosił do nich swoje przemówienie.  W uroczystościach dożynkowych uczestniczył również Senator Lasecki.

Jak co roku, w pierwszą niedzielę września na Jasną Górę przybyli rolnicy z całej Polski, by podczas uroczystej mszy pobłogosławić swoje plony. W tym roku dożynkowej mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a homilię wygłosił arcybiskup Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wcześniej do rolników zwrócił się Prezydent Komorowski. W swoim przemówieniu podziękował im za ich trudną pracę oraz za dbanie o narodową tradycję. Jak zaznaczył Prezydent - praca rolnicza pozostaje w zgodzie z tym, co dobre i z tym, co uczciwe. Jak dodał, spotykający się na Jasnej Górze rolnicy przypominają wszystkim Polakom o tym, by nieustannie dziękować za otrzymywane dary, Bożą opatrzność, solidarność i niepodległą Polskę.

Jasnogórskie Dożynki zorganizowane zostały już po raz 30. i są jedną z największych uroczystości odbywających się w Częstochowie. Po raz pierwszy w charakterze ogólnopolskim odbyły się w 1982 roku kiedy na Jasną Górę przybyło ok. 300 tys. rolników z całego kraju.