Dożynki Jasnogórskie 2013

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę września na Jasnej Górze odbyły się narodowe uroczystości dożynkowe. Rolnicy z całej Polski, którzy tego dnia przybyli do Częstochowy by podziękować za swoje plony, spotkali się na uroczystej Mszy świętej. W jasnogórskim święcie rolników uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski, któremu towarzyszył Senator Jarosław W. Lasecki.

Sukcesy polskiej wsi plonem Waszej pracy – powiedział Prezydent Komorowski tysiącom rolników, którzy w tym roku przybyli na Jasną Górę. Jak dodał: obraz dokonań polskiego rolnictwa w minionych dwóch dekadach jest imponujący; nie jest to obraz raju, ale krainy wytężonej, lecz owocnej pracy. Dziękując rolnikom za ich pracę, Prezydent podkreślił zmiany jakie za ich sprawą dokonują się na polskiej wsi.

Uroczystej Mszy świętej, będącej główną częścią obchodów dożynkowych, przewodniczył bp Marian Rojek, bp diec. zamojsko-lubaczowskiej, a homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski, bp pomoc. diec. łowickiej. Zgodnie z tradycją, w czasie dożynek na ręce kapłanów koncelebrujących Eucharystię, Prezydenta RP oraz ojców paulinów, złożono tradycyjne dary: chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów oraz sól.

Uroczyste Dożynki Narodowe organizowane są na Jasnej Górze od ponad 30. lat. Każdego roku w święcie tym uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego kraju.