Dzień Śląski w Warszawie

Przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej Województwa śląskiego, a także inne osoby związane ze Śląskiem przybyły do Warszawy, by wziąć udział w obchodach 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Uroczystościom 20. czerwca patronował Prezydent RP Bronisław Komorowski, a jednym z gości ze Śląska był Senator Jarosław W. Lasecki.

Uroczystości rozpoczęło złożenie przez śląską delegację wieńców i kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego oraz przy pomniku Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po południu, w swoim pałacu na Krakowskim Przedmieściu,  z delegacją spotkał się Prezydent Bronisław Komorowski, który cytując słowa Marszałka Piłsudskiego powiedział: To zespolenie naszego - to jest śląskiego i polskiego życia - jest największym cudem spośród wszystkich, które przeżywaliśmy w ostatnich latach. Największym triumfem spośród naszych triumfów.

Jednym z elementów uroczystości było otwarcie przed Pałacem Prezydenckim wystawy Walka o Górny Śląsk, któremu towarzyszyły dźwięki Orkiestry Symfonicznej KHW SA KWK Staszic z Katowic. Wystawa prezentuje wydarzenia, które najmocniej zapisały się w historii Śląska tamtego okresu: plebiscyt na Górnym Śląsku oraz trzy powstania.

Po otwarciu wystawy odbył się przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji Województwa śląskiego, które udały się do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza i abp Wiktora Skworca. Nabożeństwo zakończył występ artystyczny Zespołu Śląsk.

fot. A. Astaszow / ŚUW