Międzynarodowy Kongres Kultury Łowieckiej

Polska kultura łowiecka na tle Europy – to hasło III Międzynarodowego Kongresu Kultury Łowieckiej, który odbył się w dniach od 30. sierpnia do 1. września w podwarszawskiej Jachrance. W wydarzeniu wziął udział Senator Jarosław W. Lasecki. Spotkanie było jedną z czterech centralnych imprez zorganizowanych z okazji 90. rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego.

Tegoroczny kongres był szczególny, tak ze względu na swoją tematykę i oprawę, jak i ze względu na zgromadzonych gości. W wydarzeniu tym, po raz pierwszy w historii wzięli udział myśliwi, ale też nie będący myśliwymi naukowcy zajmujący się kulturą łowiecką. Wśród prelegentów znaleźli się  m.in. znawcy kultury łowieckiej z Rosji, Niemiec, Austrii i Czech.

Tematem wiodącym spotkania była kultura łowiecka w Polsce oraz innych krajach europejskich. Organizatorzy chcieli w ten sposób podkreślić wspólną tożsamość łowieckich tradycji w Europie, a zarazem pokazać jak na tym tle wygląda kultura łowiecka w Polsce. Jak zaakcentowano w trakcie Kongresu, ma ona w naszym kraju silną pozycję pełniąc ważną rolę w kulturze ogólnonarodowej.

Łowiectwo to sposób życia. To pasja. Nikt nie kocha natury tak, jak myśliwi. Bo w myślistwie nie chodzi  tylko o pozyskiwanie zwierzyny, ale o przyjaźń ze środowiskiem naturalnym, o czas spędzony na łonie natury w gronie dobrych przyjaciół. To esencja życia – dodał Senator Lasecki.

Sesjom i dyskusjom w trakcje kongresu towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji. Znalazły się wśród nich: okolicznościowe wystawy, koncerty muzyki myśliwskiej, pokazy i degustacje kuchni myśliwskiej.