Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Senator Jarosław W. Lasecki wziął udział w otwarciu XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, którego po raz trzeci dokonał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Impreza jest najważniejszym tego typu wydarzeniem w Europie środkowej oraz trzecią co do wielkości militarną imprezą wystawienniczą na naszym kontynencie.

Jak co roku w Kielcach zaprezentowano nowości technologiczne światowego przemysłu zbrojeniowego oraz setki ton ciężkiego sprzętu. Podczas targów odbyła się Kielecka Konferencja Bezpieczeństwa - największa w Polsce konferencja na temat polityki bezpieczeństwa, w której udział wzięli politycy, dowódcy, przedstawiciele przemysłu i eksperci.

Już w marcu 2013 w Senacie RP odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej na którym debatowano nad prezydenckim projektem dotyczącym zmiany ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jak powiedział relacjonujący debatę Senator Lasecki, jeżeli chcemy być skuteczną częścią obrony systemu NATO, to musimy zbudować swoją część systemu rakietowego.

W tym roku, w ramach organizowanych od 9. lat Narodowych Wystaw, w Kielcach zaprezentowała się Turcja. Jej obecność na MSPO ma związek z obchodami 90-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Turecką a Rzeczpospolitą Polską oraz przypadającym w 2014 roku 600-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszym krajem a Imperium Osmańskim. Wcześniej podobną wystawę zorganizowały Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy Wyszechradzkiej, Wielka Brytania oraz Włochy.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to impreza o ugruntowanej pozycji i globalnym zasięgu, odwiedzana przez gości z całego świata. W tym roku na powierzchni blisko 25 000 metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentowało 400 firm z 23 krajów m.in. z Włoch, Hiszpanii, Kanady, Turcji, Szwecji, Belgii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Czech, USA, Brazylii, Izraela, Słowacji czy Rosji.