Na ratunek Zamkowi Danków

Pozyskanie środków na rekonstrukcję Bramy Krzepickiej  było głównym tematem spotkania, które Senator Jarosław W. Lasecki odbył z Wójt Gminy Lipie, Bożeną Wieloch oraz proboszczem dankowskiej parafii, ks. Henrykiem Duszą.

Znany z rekonstrukcji Zamku Bobolice Senator Lasecki z ochotą zaangażował się w projekt uratowania jednej z bram dankowskiego zamku dzieląc się swoimi doświadczeniami. Jak podkreślił Senator, wszelkie plany budowlane, w pierwszej kolejności zawsze powinna poprzedzać analiza historyczna i archeologiczna oraz dokładne opracowanie źródeł kartograficznych i ikonograficznych.

Projekt odbudowy Bramy Krzepickiej jest częścią planu rewitalizacji zamku bastionowego w Dankowie na terenie Gminy Lipie. W przedsięwzięciu uczestniczy tak Gmina Lipie, jak i miejscowa parafia. Dzięki ich współpracy gotowy jest już projekt budowlany oraz szacunkowy kosztorys zawierający także koszty badań historycznych i archeologicznych oraz koszty stosownych nadzorów. W przyszłości planowane jest, by zrewitalizowany zamek w Dankowie stał się miejscem organizacji wystaw, spotkań oraz konferencji.