Pogrzeb Wojciecha Kilara

4 stycznia 2014 roku w Katowicach odbył się pogrzeb wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Wojciecha Kilara. W państwowych uroczystościach uczestniczył Senator Jarosław W. Lasecki.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie. Jego ojciec był lekarzem, a matka aktorką teatralną. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studia ukończył w 1955 roku z wyróżnieniem. W 1960 otrzymał za Odę Béla Bartók in memoriam nagrodę fundacji im. L. Boulanger w Bostonie. Występował także jako pianista wykonując własne utwory. W 1979-1981 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. W 1977 został członkiem-założycielem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem; przez dwie kolejne kadencje był wiceprezesem. Był również członkiem Związku Podhalan.

Przez wiele lat kompozytor związany był z Jasną Górą, gdzie m.in. świętował swoje urodziny. Obchodzono tam tzw. Dzień Kilara. Należał do konfraterni zakonu Paulinów. Senator Jarosław W. Lasecki miał zaszczyt znać prywatnie Wojciecha Kilara. W maju 2011 roku, Senator wraz z trzema innymi darczyńcami przekazał do zbiorów Muzeum Historii Katowic partyturę Uwertury uroczystej, którą Wojciech Kilar skomponował z okazji 145. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Uwerturę kilka miesięcy wcześniej zlicytowano za rekordową kwotę podczas balu charytatywnego.

Wojciech Kilar zmarł 29 grudnia 2013 roku w Katowicach. Uroczystości pogrzebowe kompozytora odbyły w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach i przewodniczył nim abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Artysta został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza we wspólnym grobowcu ze zmarłą kilka lat wcześniej żoną Barbarą.