Senator przekazuje partyturę Kilara

Partytura „Uwertury uroczystej” Wojciecha Kilara, którą zlicytowano podczas charytatywnego balu u Wojewody Śląskiego trafiła do zbiorów Muzeum Historii Katowic. Wśród czterech ofiarodawców znalazł się także senator Lasecki.

Utwór został skomponowany przez Wojciecha Kilara w zeszłym roku, z okazji 145. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Od lat związany z Katowicami, światowej sławy kompozytor partyturę przekazał na aukcję, z której dochód trafił do śląskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Ulica”.

Rękopis zlicytowano w lutym podczas II Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego za rekordową kwotę 110 tys. zł. Aukcję zwyciężyli: kardiolog prof. Paweł Buszman, dziennikarz Kamil Durczok, biznesmen Michał Goli i senator Jarosław Lasecki, który podczas uroczystości przekazania partytury stwierdził, że „dawać takie prezenty to wielka radość”.

Jak dodał sam kompozytor obecny podczas uroczystości: „To przede wszystkim piękny dar dla mnie. Zawsze mam nadzieję, że moje dzieła poruszają serca, są pokarmem dla duszy, ale w takich chwilach jak ta widzę, że mogą mieć także bardzo konkretny wymiar społeczny”.