Senatorowie z wizytą u komandosów

Członkowie Senackiej Komisji Obrony Narodowej złożyli wizytę w Dowództwie Wojsk Specjalnych (DWS) w Krakowie oraz w Jednostce Wojskowej Komandosów (JWK) w Lublińcu. Wśród wizytujących był Senator Jarosław W. Lasecki, który zaprezentował parlamentarzystom jednostkę lubliniecką, leżącą w jego okręgu wyborczym.

W jednostce lublinieckich komandosów Senator Lasecki bywał już wielokrotnie m.in. podczas wizyt Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tym razem z rolą jaką pełnią Wojska Specjalne w systemie obronnym Polski, mogli zapoznać się także członkowie senackiej komisji.

Podczas wizyty senatorowie przyjrzeli się temu, jak wygląda codzienna służba żołnierzy Wojsk Specjalnych, poznali ich wyposażenie i uzbrojenie oraz ocenili postępy. Jak zaznaczył gen. bryg. Piotr Patalong z Połączonego Centrum Operacyjnego DWS, dzięki zmianom jakie dokonały się w ciągu ostatnich 5 lat, nasze najmłodsze rodzaje sił zbrojnych mogą znaleźć się już wkrótce wśród najlepszych sił operacyjnych NATO.

W dalszej części wizyty, goście zapoznali się z możliwościami Jednostki Wojskowej NIL oraz zobaczyli nowoczesny sprzęt będący na jej wyposażeniu. Jak wyjaśnił dowódca JW NIL płk Mariusz Skulimowki, jednostka ta zapewnia zespołom bojowym Wojsk Specjalnych sprawne funkcjonowanie systemów dowodzenia, łączności i rozpoznania oraz wsparcie logistyczne i medyczne.

Senatorowie zobaczyli również pokaz dynamicznego działania komandosów realizowany w ośrodku wysokościowym Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, a także zapoznali się z ich sprzętem i uzbrojeniem.