Uroczystości w Ambasadzie Francuskiej

Senator Jarosław W. Lasecki wziął udział w uroczystości zorganizowanej w rezydencji ambasadora Republiki Francuskiej w Warszawie. W jej trakcie francuskimi odznaczeniami zostali uhonorowani Europoseł Paweł Zalewski, wicenaczelny Gazety Wyborczej Jarosław Kurski oraz prokurator Iwona Chećko.

Paweł Zalewski, któremu ambasador Pierre Buhler wręczył Order Legii Honorowej w randze Kawalera, odznaczony został za jego wieloletnie zaangażowanie w umacnianie demokracji tak w Polsce, jak i w innych krajach, a także za wkład, jaki wniósł w poprawę jakości stosunków między Polską a Francją.

Orderem Legii Honorowej w randze Kawalera wyróżniony został także Jarosław Kurski. Jak zaznaczył ambasador Buhler, jako wybitny, zaangażowany dziennikarz intelektualista, Kurski zawsze pozostawał wierny ideom, które przyświecały mu podczas walki z komunizmem oraz w czasie jego działań w ramach Solidarności. Doceniony został także jego wkład w upowszechnianie i promocję francuskiej kultury i myśli w Polsce.

Iwona Chećko, która zajmuje się współpracą międzynarodową w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie uhonorowana została Narodowym Orderem Zasługi, także w randze Kawalera. Wręczając nagrodę, francuski ambasador podkreślił jej działalność na rzecz kontaktów w ramach europejskiej sieci sądowniczej, a także docenił zaangażowanie w ułatwianie sprawnej współpracy między polską oraz francuską policją i wymiarem sprawiedliwości.

W uroczystości uczestniczyli m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz red. nacz. "Gazety Wyborczej" Adam Michnik.