Wizyta w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Z polskimi planami dotyczącymi eksploracji kosmosu zapoznali się senatorowie, którzy odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jednym z urządzeń, które oglądali jest Chomik – skonstruowany przez polskich naukowców instrument mający pobrać próbki z jednego z księżyców Marsa.

Na zaproszenie dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. dr hab. Marka Banaszkiewicza, ośrodek odwiedzili senatorowie: Stanisław Hodorowicz, Jarosław W. Lasecki oraz Aleksander Świeykowski. Senatorowie wzięli udział w spotkaniu poświęconemu problemom naukowym związanym z eksploracją Marsa, a następnie zwiedzili Centrum.

W trakcie wizyty senatorowie zapoznali się z działaniem penetratora geologicznego o nazwie Chomik, który w listopadzie ubiegłego roku znalazł się na lecącej w stronę Marsa, rosyjskiej sondzie Fobos-Grunt. Zadaniem polskiego instrumentu było pobranie próbek gruntu z Fobosa, jednego z dwóch księżyców Marsa.

Z powodu awarii do jakiej doszło niedługo po starcie, sonda zatrzymała się na niskiej orbicie wokółziemskiej, a następnie spłonęła wraz z polskim urządzeniem w atmosferze Ziemi. Cały czas istnieją jednak dwa, całkowicie sprawne egzemplarze Chomika, które przygotowano na wypadek niepowodzenia misji. Z jednym z nich zapoznali się senatorowie odwiedzający Centrum PAN.