Wojciech Kilar doktorem honoris causa

W Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Wojciechowi Kilarowi. Wybitny kompozytor od ponad 60. lat związany jest z Katowicami. Wśród wielu zaproszonych gości, na uroczystości nie zabrakło także Senatora Jarosława W. Laseckiego.

Z inicjatywą uhonorowania Wojciecha Kilara wyszedł Wydział Teologiczny katowickiej uczelni. Nadaniem tytułu doktora honoris causa doceniono dorobek muzyczny kompozytora, a także jego postawę życiową i przywiązanie do wartości. W uzasadnieniu swojej decyzji, Uniwersytet Śląski określił Wojciecha Kilara największym autorytetem polskiej muzyki współczesnej, jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej, twórcy fenomenalnej muzyki filmowej.

Jednym z miłośników twórczości Wojciecha Kilara jest także senator Lasecki, od długiego czasu utrzymujący przyjazne stosunki z kompozytorem. Rok temu, w maju 2011 roku, senator wraz z trzema innymi darczyńcami przekazał do zbiorów Muzeum Historii Katowic partyturę Uwertury uroczystej, którą Wojciech Kilar skomponował z okazji 145. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Uwerturę kilka miesięcy wcześniej zlicytowano za rekordową kwotę podczas balu charytatywnego.

W uroczystości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego uczestniczyli Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, prezydenci Katowic, Chorzowa, Zabrza, Bytomia i Sosnowca, abp Skworc i abp Zimoń, a także rektorzy i dziekani uczelni wyższych.